جراحی پلک + بازیابی جوانی چشم ها با عمل بلفاروپلاستی

دلایل مختلفی از جمله دلایل عملکردی یا زیبایی ، باعث می شود که افرادی که از ناهنجاری هایی در ناحیه پلک خود رنج می برند، برای انجام جراحی پلک اقدام کنند. در این پکیج ، راهنما گردآوری شده از سوی دکتر پریا روانفر ، اطلاعات مفیدی در شعاع درک بیماران در خصوص نحوه اجرای فرایند، مزایا و معایب آن، مراقبت های بعد از عمل و نیز بسیاری از موارد که شاید برای افرادی که داوطلب این پروسیجر هستند سوال برانگیز باشد جمع آوری شده است ؛ پس همراه ما باشید.

 

جراحی پلک - دکتر روانفر

 

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

این عملیات جراحی مسیری برای بازیابی جوانی در چشم هاست. بالا رفتن سن و پیری باعث از دست رفتن حالت ارتجاعی و قوام پوست شده و افتادگی آنها را به همراه دارد. عضلات پشتیبان چشم ها به مرور ضعیف می شوند و سلول های چربی نیز به نواحی دیگر صورت مهاجرت می کنند. این اتفاقات در کنار هم باعث از دست رفتن برجستگی ها در صورت و پیدایش چین و چروک در پلک ها می شود. پلک ها از جمله نقاطی در صورت هستند که زودتر از بقیه، دستخوش این تحولات نامطلوب شده و علائم پیری در آنها ظاهر می شود. بلفاروپلاستی عبارتی است که برای جراحی پلک مورد استفاده قرار می گیرد.

این فرایند قادر است خطوط و چین و چروک های پلک ها را رفع کرده و راه حلی موثر برای درمان حالت پف کردگی زیر چشم ها و نیز بهبود کانتور و شکل ظاهری پلک ها و حتی عملکرد بینایی محسوب شود. بیماران می توانند از یک یا ترکیبی از روش های زیر برای دستیابی به نتیجه مورد نظر خود استفاده کنند. جراحی زیبایی پلک بعنوان یک گزینه فوق العاده برای تبدیل کردن چشم های خسته به چشم هایی جوان، شاداب و سرحال معرفی شده است. برای برخی افراد به منظور کسب نتیجه بهتر ، عمل بلفاروپلاستی همراه با لیفت صورت انجام می شود.

جراحی پلک بالا

عمل زیبایی پلک فوقانی، شامل برداشتن پوست اضافی از این ناحیه می باشد. بر حسب شرایط بیمار، گاهی لازم است پوست و عضلات اطراف چشم، محکم شود. برای انجام این پروسیجر، جراح، برشی را در پلک بالا ایجاد می کند تا بتواند رسوبات چربی و بافت پوست اضافی را بردارد. قبل از تکمیل فرایند و اعزام بیمار به بخش ریکاوری، گاهی جراح بخش کوچکی از عضلات پشتیبان را نیز برداشته یا برای شکل دهی بیشتر به این بخش، تغییراتی را در آن ایجاد می کند. نتیجه به دست آمده، چشم هایی بازتر، شاداب تر و جوان تر خواهد بود.

جراحی پلک پایین

عمل زیبایی پلک در بخش پایینی ناحیه چشم ها با هدف براشتن توده های چربی و بافت پوست اضافی که باعث پف کردن چشم و شکل گیری بخش های کیسه مانند در زیر چشم شده اند انجام می شود. جراح در صورت نیاز، پوست را سفت کرده و بخشی از عضله را بر می دارد. برش ها در نواحی مختلف از جمله لبه بیرونی یا پایینی پلک، یا حتی در داخل خود پلک ایجاد می شود. موقعیت دقیق برش ها به صلاحدید پزشک و اهداف کلی درمان وابسته است. بعد از ارزیابی شرایط هر بیمار، مقدار دقیق پوست و بافت چربی یا عضله ای که باید برداشته شود، مشخص می گردد. همه این تصمیم گیری ها در طول جلسه مشاوره انجام می شود.

آیا جراحی پلک درد دارد؟

برخلاف اینکه به نظر می رسد این عمل زیبایی پلک یک پروسیجر دردناک است، به دلیل حداقل تهاجمی بودن ماهیت آن، نمی توان درد چندان شدیدی را در آن انتظار داشت. برش ها در جراحی پلک توسط بهترین جراح به ناحیه سطحی پوست محدود بوده و در لایه های عمقی پیش نمی روند. بعلاوه، عمل پلک تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود و به واسطه آن دردی در طول اجرای فرایند احساس نخواهد شد. بعد از جراحی، پزشک با تجویز داروهای مسکن، اقدامات لازم را برای مدیریت درد، از پیش انجام می دهد. نتیجه تمام این مدیریت ها، دستیابی به چشم هایی جوان تر و جذاب تر خواهد بود.

ریکاوری عمل بلفاروپلاستی چقدر طول می کشد؟

به گفته بهترین جراح پلک تهران ، زمان میانگین برای ریکاوری فیزیکی بعد از جراحی پلک ، دو هفته است. البته، تاثیرات چشمگیر آن بعد از گذر شش ماه در چهره نمایان می شود. بلافاصله بعد از جراحی، ورم و تغییر رنگ و نیز درد خفیف در ناحیه پلک ها را تجربه خواهید کرد. این عوارض در طول یک دوره چند روزه فروکش می کند و بیمار می تواند ظرف چند هفته بعد از درمان، بر اساس سطح سلامت عمومی و ظرفیت خود، فعالیت های نرمال را از سر گیرد. سبک زندگی و مراقبت های بعد از عمل می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در حفظ ماندگاری نتیجه داشته باشد.

بعد از عمل بلفاروپلاستی، چگونه چشم ها را تمیز کنیم؟

مراقبت صحیح بعد از جراحی زیبایی پلک برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی و تضمین یک ریکاوری هموار و سریع و دستیابی به نتیجه مطلوب، امری اجتناب ناپذیر است. قبل از شستشوی دست ها با صابون آنتی باکتریال، به هیچ وجه صورت و ناحیه جراحی شده را لمس نکنید. برای احساس راحتی بیشتر، در زمان تمیز کردن پلک ها، چشم ها را ببندید. گلوله های پنبه ای را به محلول سالین آغشته کرده و قبل از کشیدن روی پلک، آنها را چند دقیقه در بالای پلک ها قرار دهید. از حرکات افقی برای تمیز کردن پلک ها استفاده کنید. برای تمیز کردن مژه ها نیز همین فرایند را تکرار کنید. تمیز کردن پلک ها باید روزی دوبار انجام شود.

چه مراقبت هایی بعد از جراحی پلک لازم است؟

  • در طول 72 ساعت اول بعد از عمل، زمانی که بیدار هستید، به مدت 20 دقیقه در هر ساعت، به آرامی یک کیسه یخ را روی ناحیه درمان قرار دهید.
  • به مدت یک هفته به پشت بخوابید و با استفاده از چند بالش سر را بالا بیاورید به طوریکه در حالت لم داده قرار بگیرید.
  • خم نشوید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
  • برای دو هفته پس از جراحی پلک ، طبق گفته دکتر بلفاروپلاستی در تهران هر شب در زمان خواب از شیلد استفاده کنید تا به طور ناخواسته چشم ها را مالش نداده یا ضربه ای به آن وارد نکنید.
  • تا 7 روز نباید آب روی صورت شما به شکل روان، جریان یابد بنابراین در زمان دوش گرفتن از بردن سر زیر آب بپرهیزید.
  • رفتن به سونا، حمام آب داغ و استخر تا دو هفته توصیه نمی شود.
  • تا چهارده روز بعد از عمل سیگار نکشید.
  • حداقل تا 48 ساعت بعد از عمل پلک رانندگی نکنید. علت اجتناب از رانندگی در طول این مدت، داشتن حالت گیجی به دلیل مصرف داروهای مسکن و تار بودن بینایی به دلیل استفاده از پماد است.
  • تا یک هفته بعد از عمل سعی کنید نوشیدنی های الکلی ننوشید.
  • اجتناب از مصرف نمک تا دو هفته بعد از عمل، توصیه دیگر پزشک به بیمار می باشد.

اطلاعاتی درباره بخیه های جراحی پلک

بخیه ها و خطوط برش تا دو هفته بعد از عمل بسیار حساس و آسیب پذیر هستند و لازم است با ملایمت با آنها رفتار کرده و از لمس کردن آنها بپرهیزید. بخیه هایی که شفاف بوده و به رنگ پوست هستند در طول هفته اول یا دوم بعد از عمل، جذب می شوند و نیازی به کشیده شدن ندارند. بخیه های بنفش، آبی یا سفید توسط پزشک در مطب کشیده خواهند شد.

اطلاعاتی درباره اسکارها بعد از جراحی پلک

اسکارهای پلک معمولاً در مقایسه با اسکار سایر بخش های بدن، صاف تر هستند. در موارد بسیار نادر، ممکن است اسکار کلوئید شکل گیرد. اسکارها در طول یکماه اول بعد از عمل در نقطه اوج برجستگی خود قرار داشته و قرمز هستند. این حالت کاملاً طبیعی است. پزشک در طول جلسه ویزیت، اسکار ها را معاینه می کند. در صورت نیاز، استروئید تزریقی مستقیماً در اسکار تزریق می شود تا به بهبود شکل ظاهری آن کمک کند.

کرم هایی وجود دارند که می توانند در بهبود اسکار پس از جراحی پلک موثر واقع شوند. البته، شواهد علمی در خصوص این ادعا به دست نیامده است. در صورتی که قصد دارید از این کرم ها استفاده کنید حتماً قبل از مصرف با جراح پلک خود در شهر تهران یا محل سکونت خود ، مشورت کنید. مرطوب نگه داشتن زخم ها بسیار حائز اهمیت است. این رطوبت رسانی نخست با استفاده از پماد های آنتی بیوتیک و پس از آن با مقادیر اندکی وازلین در زمان خواب تا یک ماه بعد از عمل تامین می شود.

پس از جراحی پلک اگر مجبور به خروج از منزل هستید، حتماً برای مقابله با دشمن شماره یک پوست یعنی نور آفتاب، از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و عینک آفتابی بزنید. لطفاً به خاطر داشته باشید که بهبود زخم ها به چند ماه زمان نیاز دارد. هر ماه که سپری می شود شاهد بهبود بیشتر در بافت و شکل ظاهری پلک ها خواهید بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها