مراقبت های بعد از پروتز سینه

پروتز سینه فرایند زیبایی است که تجربه هر بیمار در دوره مراقبت های بعد از پروتز سینه در آن می تواند تا حدود زیادی متفاوت باشد. بیشتر بیماران، اغلب 7 روز بعد از عمل می توانند فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرند و در برخی دیگر، این مدت، تا دو هفته طول می کشد ولی معمولاً بین 6 تا 8 هفته زمان لازم است تا ایمپلنت ها جا بیافتند و بیمار بتواند نتیجه نهایی را احساس کند. مطالبی که در ادامه خواهید خواند، اطلاعات پر محتوایی را در خصوص آنچه در طول دوره بهبود بعد از این عمل زیبایی با آن روبرو خواهید شد، در اختیارتان قرار می دهد.

 

مراقبت های بعد از پروتز سینه

 

در طول دوره نقاهت پروتز سینه، بلافاصله بعد از جراحی با موارد زیر روبرو خواهید شد:

  •  پانسمانی روی زخم ها وجود دارد که با چسب یا سوتین مخصوصی که بر تن دارید، روی زخم ها نگه داشته می شوند. این پانسمان باید حداقل روزی یک بار تعویض شود. پزشک به شما می گوید که چه زمان دیگری نیازی نیست که روی زخم ها پانسمان بگذارید.
  • داروی مسکن و انتی بیوتیک برایتان تجویز می شود که باید طبق دستور پزشک مورد استفاده قرار دهید.
  • بلافاصله بعد از عمل، ممکن است تب شما به 38 درجه برسد. نگران نباشید. این حالت به مرور فروکش می کند ولی در صورت تداوم، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
  • پوست اطراف زخم ها معمولاً قرمز یا صورتی می شود. این نشانه عفونت نیست بلکه بدن شما در حال سازگار شدن با ایمپلنت است. ولی در صورتی که این قرمزی به مرور کم رنگ تر نشد، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز

بعد از جراحی بزرگ کردن سینه، از شما خواسته می شود تا برای مدتی به پشت بخوابید تا زخم ها بدون آسیب دیدگی بهبود پیدا کنند و ایمپلنت ها نیز در موقعیت مناسب خود جا بیافتند. ولی برخی بیماران به خوابیدن به پهلو یا روی شکم عادت دارند. بهتر است در دوره مراقبت های قبل از عمل پروتز سینه، به پشت خوابیدن را تمرین کنید تا بعد از عمل، خوابیدن در این پوزیشن، در طول دوره بهبود برایتان آزار دهنده نباشد. خوابیدن به پشت در حالت لم داده باعث می شود که ورم زودتر فروکش کند.

علت سوزش سینه بعد از پروتز

سوزش بعد از جراحی بزرگ کردن سینه با ایمپلنت یک رویداد موقتی است که بعد از مدت کوتاهی رفع می شود. این سوزش ممکن است در اثر التهاب سینه ها یا انقباض عضلات سینه احساس شود. همچنین برش های ایجاد شده در طول جراحی نیز می تواند عامل احساس سوزش باشد البته خبر خوش اینکه این سوزش، خود نشانه ای از بهبود زخم هاست. هر چند سوزش از عوارض طبیعی بعد از عمل است ولی در صورتی که تداوم داشته و در نمودار بهبود، روند صعودی را طی نکرد، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

پایین بودن سینه بعد از پروتز

تاثیر نیروی جاذبه یا حرکات فیزیکی روزمره ممکن است باعث پایین کشیده شدن پروتز سینه شود البته این اتفاق در صورت وقوع، یک روند بسیار کند است که سال ها زمان می برد و تا حدودی به اندازه ایمپلنت نیز وابسته است. خوشبختانه، اگر چنین اتفاقی هم رخ دهد به راحتی قابل رفع کردن می باشد. رعایت نکات مربوط به مراقبت های بعد از پروتز سینه، استفاده از سوتین های مناسب، جلوگیری از نوسانات شدید وزن و مراجعه دوره ای به پزشک برای چک آپ وضعیت پروتز سینه و غربالگری، می تواند در پیشگیری از بروز چنین رویدادی مفید واقع شود.

درد بعد از عمل پروتز سینه

پزشک داروهای مسکن را جهت استفاده در فاز مراقبت های بعد از پروتز سینه برای بیمار تجویز می کند. بعلاوه، ورزش هایی نیز توصیه می شود که روی عضلات سینه انجام شده و در نتیجه باعث تخفیف درد می شود. این ورزش ها بسیار ابتدایی هستند و شامل چرخاندن شانه، چرخاندن بازو و کشیدن بازو در سطح بسیار ملایم می باشد. در طول دوره بهبود بعد از عمل، به هیچ وجه نباید چیز سنگینی بلند کنید یا یک حرکت ناگهانی انجام دهید که باعث وارد آمدن فشار به سینه ها و ناحیه جراحی شود. هر چند دوره بهبود کامل، چند هفته طول می کشد ولی بهترین جراح پلاستیک ، روی ریکاوری سریع تمرکز می کند تا بتوانید سریع تر فعالیت های نرمال روزمره تان را با حداقل درد از سر بگیرید.

آیا حمام آفتاب و سولاریوم برای پروتز سینه ضرر دارد؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا اشعه های UV می تواند پروسه بهبود را به تعویق بیاندازد و بهتر است حداقل برای شش هفته آن را به تعویق بیاندازید. حرارت نور خورشید یا هر منبع حرارتی دیگر، التهاب بعد از عمل را خصوصاً در دوره چند روزه بعد از جراحی، افزایش می دهد و می تواند باعث افزایش سطح ورم و خطر بروز عوارض جانبی شود. بعلاوه، قرار دادن زخم ها در معرض حرارت می تواند باعث تیره شدن اسکار نیز شود. اغلب به بیماران توصیه می شود که از قرار دادن جای زخم ها در معرض منابع شدید نور و حرارت، حداقل برای یک سال خودداری شود. اشعه های مضر این قدرت را دارند که از بافت های مختلف عبور کنند پس اگر به استخر روباز می روید، از لباس های شنایی استفاده کنید که نواحی جراحی شده را به طور کامل پوشش دهند. اجتناب از منابع حرارتی مثل سولاریوم برای مدت توصیه شده توسط پزشک، باعث می شود که ریکاوری به شکلی هموار پیش رفته و نتایج مطلوب حاصل شود. هر چند نور خورشید به بدن در ساخت ویتامین D کمک می کند و سیستم ایمنی را تقویت می نماید ولی قرار گرفتن در معرض آن برای مدت زمان طولانی می تواند باعث آسیب دیدن پوست و پیری زودرس شود.

دوش گرفتن بعد از جراحی پروتز پستان

در طول 48 ساعت اول بعد از عمل، دوش نگیرید چون پانسمان ها نباید به هیچ وجه خیس شود. همچنین باید از پزشک خود در خصوص استفاده از عطر، لوسیون یا کرم در نزدیکی برشها، سوال کنید.

در صورت گرفتگی عضلات بعد از جراحی افزایشی سینه چه باید کرد؟

پزشک برای بیمار خود داروی تسکین دهنده عضلات را نیز تجویز می کند تا در صورت احساس گرفتگی یا درد در عضلات مورد استفاده قرار گیرد. بعد از این نوع جراحی زیبایی، احساس درد در گردن، کمر، قفسه سینه یا کتف ها، طبیعی است. اگر داروی مسکن مصرف می کنید، بین مصرف داروی مسکن و تسکین دهنده عضلات، حداقل یک ساعت فاصله بیاندازید تا احساس گیجی به شما دست ندهد.

چگونه ورم بعد از پروتز را کاهش دهیم؟

ایمپلنت ها در ابتدا روی قفسه سینه شما به دلیل وجود ورم، برجسته دیده می شوند ولی به مرور زمان جا می افتند و در یک موقعیت طبیعی تر قرار می گیرند. این پروسه تقریباً چند هفته تا چند ماه طول می کشد و این مدت زمان به فاکتورهایی از قبیل نوع و اندازه ایمپلنت و نیز روند بهبود در بدن هر بیمار وابسته است. بیمار در طول چند هفته بعد از عمل، احساس می کند که سینه ها پر تر و گردتر هستند ولی این حالت کم کم فروکش کرده و سینه ها و ایمپلنت های جاگذاری شده در آنها به شکل طبیعی تری درآمده و در موقعیت مناسب تری قرار می گیرند.

آیا می توان سینه ها را بعد از پروتز کردن ، ماساژ داد؟

ماساژ ایمپلنت سینه تکنیکی است که در آن سینه ها برای کمک به کاهش خطر بروز عوارض جانبی و کمک به ایمپلنت ها برای جا افتادن و قرار گرفتن در یک موقعیت طبیعی، به آرامی ماساژ داده می شوند. این تکنیک شامل وارد آوردن فشار ملایم به بافت سینه و ایمپلنت ها و حرکت دادن ایمپلنت در حفره آن می باشد. پزشک در صورت احساس نیاز به انجام این کار، ماساژ سینه را به بیمار آموزش داده و زمان مناسب برای انجام آن را اعلام می کند.ماساژ دادن به کاهش انقباض کپسول نیز کمک می کند. در این عارضه جانبی، در اطراف ایمپلنت، بافت اسکاری شکل می گیرد که باعث سفت شدن سینه می شود. ماساژ دادن می تواند از شکل گیری بافت اسکار اضافی و در نتیجه انقباض کپسول جلوگیری کند.

چه مدت بعد از جراحی پروتز سینه میتوانیم به استخر برویم؟

اگر شنا ورزش مورد علاقه شماست، بعد از عمل پروتز سینه باید برای مدت کوتاهی آن را کنار بگذارید. اگر مراقبت های دوره ریکاوری در هفته های ابتدایی را به خوبی و درستی انجام بدهید، انتظار می رود که پس از 3 الی 4 هفته آمادگی لازم برای بازگشت به استخر را داشته باشید. به این مورد توجه کنید که زخم ها باید بهبودی مطلوبی پیدا کرده باشند. در این زمینه مشورت با جراح می تواند بسیار به شما کمک کند.

می توان پس از عمل پروتز با هواپیما سفر کرد؟

ذهن تان را درگیر شایعات بی اساس در خصوص ترکیدن پروتز در هواپیما نکنید. شما پس از این جراحی می توانید بدون مشکل سفر هوایی را تجربه کنید. تنها موردی که باید در نظر داشته باشید این است که در زمان مناسب اقدام نمایید.
با انجام مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه ، در پایان یک هفته اول، می توانید خود را برای سفر با هواپیما آماده کنید. با توجه به اینکه مجبور هستید مدتی به طور ساکن بر روی صندلی بشینید ، ممکن است کمی اذیت شوید. با هماهنگی کادر پرواز در حین سفر برای مدتی کمی در راهرو هواپیما قدم بزنید تا خون به خوبی در بدن جریان پیدا کند.

چند هفته بعد از جراحی پروتز پستان میتوانیم دوباره ورزش کنیم؟

ورزش کردن بعد از جراحی باید آرام آرام شروع شود. در روزهای اول به پیاده روی سبک بسنده کنید؛ این کار صرفا برای این است که خون در بدن لخته نشود و جریان بهتری داشته باشد تا ورم و کبودی هم سریع تر برطرف شد.
حرکات سنگین تر ورزشی مثل دویدن، وزنه برداری، بدنسازی و غیره پس از عمل پروتز، از 6 الی 8 هفته بعد از عمل می توانند شروع شوند. برای بازگشت به روتین ورزشی پیش از عمل، دست کم باید دو ماه صبر کنید و در این مدت مراقبت های لازم را انجام دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها