ژنیکوماستی + درمان بزرگی سینه آقایان

اگر شما هم به ژنیکوماستی مبتلا هستید ، پس حتما این مطلب گردآوری شده از سوی دکتر پریا روانفر ، از برترین جراحان پلاستیک تهران را بخوانید. این بهترین تصمیمی بود که در تمام عمرم گرفتم. وقتی 21 سالم بود خیلی چاق شدم. چند سال باشگاه رفتم و علیرغم اینکه جاهای دیگر بدنم لاغر شد ولی سینه هایم همچنان بدشکل بود و نمی دانستم چطور باید از شر بافت اضافی سینه هایم خلاص شوم. به توصیه یکی از دوستانی که در باشگاه با او آشنا شده بودم تصمیم گرفتم جراحی انجام دهم. وقت مشاوره ای از یک متخصص جراح ژنیکوماستی گرفتم. قبل از جلسه مشاوره خیلی عصبی بودم ولی وقتی در طول جلسه مشاوره درباره احساساتم نسبت به بزرگ بودن سینه هایم حرف زدم و انتظاراتم از نتیجه جراحی را گفتم و صحبت های دکتر را شنیدم، زمانی که به خانه آمدم برای جراحی، کاملاً مصمم بودم چون جواب تمام سوالاتم را گرفته بودم. الان، 72 ساعت از جراحی ام می گذرد و حالم خیلی خوب است. امروز جمعه است و فردا قرار است به سر کارم برگردم. دنیا برایم زیباتر شده و منتظرم با فروکش کردن کل ورم در سینه هایم، نتیجه رضایت بخش عمل جراحی ام را ببینم. حس بسیار خوبی دارم و دوست دارم این حس خوبم را به واسطه گرفتن یک تصمیم درست در زندگی ام دارم با همه به اشتراک بگذارم.

 

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی به بزرگ شدن غیرطبیعی غدد پستانی در مردان گفته می‌شود. این عارضه می‌تواند در یک یا هر دو پستان رخ دهد و در سنین مختلف، به خصوص در دوران بلوغ و پیری، شایع‌تر است.

علل ژنیکوماستی

 • عدم تعادل هورمون‌ها: ژنیکوماستی معمولاً به دلیل عدم تعادل هورمون‌های تستوسترون و استروژن در بدن مردان ایجاد می‌شود.
 • داروها: مصرف برخی از داروها، مانند داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی و آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌تواند منجر به ژنیکوماستی شود.
 • بیماری‌های زمینه‌ای: برخی از بیماری‌های زمینه‌ای، مانند بیماری‌های کبدی و کلیوی، می‌توانند باعث ژنیکوماستی شوند.
 • چاقی: چاقی می‌تواند با افزایش سطح استروژن در بدن، خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش دهد.
 • مصرف الکل و مواد مخدر: مصرف الکل و مواد مخدر می‌تواند بر تعادل هورمون‌ها در بدن تأثیر بگذارد و منجر به ژنیکوماستی شود.

علائم ژنیکوماستی

 • بزرگ شدن پستان‌ها: علامت اصلی ژنیکوماستی بزرگ شدن پستان‌ها در مردان است.
 • درد یا حساسیت در پستان‌ها: در برخی موارد، ژنیکوماستی می‌تواند باعث درد یا حساسیت در پستان‌ها شود.
 • ترشحات نوک پستان: در موارد نادر، ژنیکوماستی می‌تواند باعث ترشحات نوک پستان شود.

درمان ژنیکوماستی

 1. درمان دارویی: در برخی موارد، ژنیکوماستی با داروهایی مانند تاموکسیفن و وارفارین قابل درمان است.
 2. جراحی: در موارد شدید، ژنیکوماستی با جراحی قابل درمان است.

پیشگیری از ژنیکوماستی:

 • حفظ وزن سالم: حفظ وزن سالم می‌تواند به تنظیم سطح هورمون‌ها در بدن و کاهش خطر ابتلا به ژنیکوماستی کمک کند.
 • خودداری از مصرف الکل و مواد مخدر: مصرف الکل و مواد مخدر می‌تواند بر تعادل هورمون‌ها در بدن تأثیر بگذارد و منجر به ژنیکوماستی شود.
 • مصرف داروها با احتیاط: در صورت مصرف داروهایی که می‌توانند منجر به ژنیکوماستی شوند، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این داروها صحبت کنید.

اگر نگران ژنیکوماستی هستید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علت ژنیکوماستی را تعیین کند و بهترین روش درمان را برای شما تجویز کند.

علت بزرگ شدن سینه ها در مردان چیست؟

وقتی بافت سینه ها بزرگ می شود و فرد را دچار عارضه ژنیکوماستی می کند، باعث می شود که فرد در موقعیت های مختلف، مثلاً رفتن به استخر یا حتی در زمان بر تن داشتن لباس، به علت بزرگ بودن سینه ها احساس خجالت کند. امروزه هزاران نفر از مردان به این مشکل دچار هستند. اگر شما نیز مانند آقایی که در بالا از خاطراتش برایمان گفت از بزرگ بودن سینه هایتان رنج می برید، مراجعه به یک متخصص جراح پلاستیک برای دریافت خدمات جراحی پلاستیک مردان و برداشتن بافت سینه ناهنجار و خلق کانتوری چشم نواز در سینه ها، مستقیم ترین راه برای چاره این مشکل است. بزرگ شدن سینه ها در مردان، اغلب به دلایل زیر اتفاق می افتد:

بهم ریختن تعادل هورمون  : مردانی که هورمون تستسترون، هورمون اصلی مردانه، در آنها کم تولید می شود یا سطح هورمون استروژن یا همان هورمون زنانه در بدن آنها بالا می رود، دچار تورم بافت سینه ها یا ژنیکوماستی می شوند.

برخی درمان ها و داروهای خاص : درمان ها و داروهایی وجود دارند که به دلیل تاثیرات خود بر روی نسبت استرادیول و تستسترون در مردان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، باعث بروز مشکل بزرگ شدن سینه ها می شوند.

برخی بیماری ها  : بیماری هایی از قبیل سندروم کلاین فلتر، هیپوگونادیسم، تومورها، پرکاری تیروئید، مشکلات کلیوی، بیماری کبد و سوء تغذیه می تواند باعث بروز ژنیکوماستی شود. در صورتی که در ناحیه قفسه سینه متوجه ورم شدید یا احساس کردید که بافت سینه هایتان بیشتر از حد معمول شده است حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص صحیح به رفع مشکل بپردازد.

روش های درمان ژنیکوماستی چیست؟

درمان بزرگی سینه آقایان با لیپوساکشن

لیپوساکشن می تواند ژنیکوماستی را درمان کند. درمان این مشکل به علت پایه و دامنه ورم سینه ها وابسته است. لیپوساکشن گزینه ای برای برداشتن چربی از قفسه سینه در زمانی است که رژیم غذایی و ورزش جواب مثبتی به رفع این مشکل نمی دهد. شما باید نخست به وزن نرمال برسید، سیگاری نباشید و سپس برای لیپو اقدام کنید. لیپوساکشن یک پروسیجر حداقل تهاجمی است که دوره ریکاوری نسبتاً سریعی دارد. بعد از عمل، یک تا دو روز درد خواهید داشت که می توانید آن را با دارو کنترل کنید.

ناحیه درمان در طول اجرای فرایند بی حس می شود و کانولا یا لوله های کوچکی از طریق برش های ریز در آن وارد می شود. سپس چربی اضافی به بیرون مکیده شده و اندازه سینه ها کوچک می شود. به این ترتیب، سینه هایی با کانتور بهتر خواهید داشت. بیمارانی که دچار ژنیکوماستی خفیف هستند و سینه های آنها با هایپرتروفی بافت غده ای روبرو شده و پوست اضافی در آن وجود ندارد داوطلبین خوبی برای لیپوساکشن محسوب می شوند.

جراحی برای درمان ژنیکوماستی

در برخی موارد علاوه بر بافت چربی اضافی، بافت غده ای اضافی نیز در سینه ها وجود دارد و در این شرایط، در زیر نوک سینه بافت غده ای فیبروز شکل می گیرد و پزشک، جراحی را توصیه می کند. تکنیک هایی از قبیل PAL یا UAL در کنار لیپوساکشن برای برداشتن بافت فیبروز، مفید هستند. جراح خوب ژنیکوماستی در شهر تهران و سایر مناطق در طول فرایند جراحی، برش کوچکی را در نوک سینه یا ناحیه هاله یا همان بخش قهوه ای رنگ اطراف سینه ایجاد می کند و بافت اضافی را بر می دارد. سپس لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافی استفاده می شود.

در موارد حادتر، بهترین جراح ژنیکوماستی در تهران ، تکنیک های تهاجمی تری به کار گرفته می شوند. در این تکنیک، علاوه بر لیپوساکشن، پوست اضافی هم برای درمان پتوز و پیرایش پوست برداشته می شود. در برخی موارد نیز نوک سینه به طور موقتی برداشته می شود و سپس بعد از برداشته شدن پوست و بافت، در موقعیت مناسب تری روی قفسه سینه قرار می گیرد.

دوره ریکاوری برای بهبود کامل بعد از عمل تقریباً دو تا چهار هفته است و می توانید یک هفته بعد از عمل فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید و حتی در باشگاه وزنه بزنید. قفسه سینه با فیگور مردانه تان می تواند اعتماد به نفس از دست رفته را به شما بازگردانده و شما را تشویق کند تا برای لذت بردن از اوقات تان به استخر بروید و لباس های جذب مورد علاقه تان را بر تن کنید.

نکته : بزرگی غیر طبیعی سینه ها نه تنها در آقایان ، بلکه در بانوان هم به یک معضل تبدیل می شود. درمان مشکل مذکور در بانوان تحت یک پروسه جراحی به نام ماموپلاستی انجام میشود. می توانید با مراجعه به مقاله لینک شده ، اطلاعات لازم را در خصوص این جراحی بدست آورید.

دوره ریکاوری بعد از ژنیکوماستی چگونه سپری می شود؟

اگر بیمار تنها به لیپوساکشن نیاز داشته باشد، در کمتر از یک هفته می تواند به محل کار خود بازگشته و فعالیت های ورزشی خود را از سر گیرد. در بیمارانی که جراحی بعنوان گزینه مناسب برای درمان تشخیص داده شده و قرار است علاوه بر چربی، بافت اضافی و پوست نیز برداشته شود، بین دو تا چهار هفته زمان برای محقق شدن بهبود کامل مورد نیاز است. بیماران اغلب بعد از 7-10 روز می توانند به باشگاه بروند و پس از چهار هفته اجازه دارند وزنه بلند کنند.

درمان بدون جراحی ژنیکوماستی

درمان های غیر تهاجمی، فاقد سطح بازده مشابه با درمان های جراحی می باشند و در سه گروه استفاده از آندروژن ها، آنتی استروژن ها و بازدارنده های آروماتاز طبقه بندی شده اند که البته مطالعات انجام شده روی آنها، نشان داده است که این روش های بدون جراحی، بهبود قابل ملاحظه ای را به دست نمی دهند.

قبل از رجوع به مصرف دارو یا قرص برای ژنیکوماستی، بهتر است با درمان خانگی بزرگ بودن سینه، به حذف فاکتورهایی در سبک زندگی مان بپردازیم که در بروز این مشکل دخیل بوده اند. برای مثال مصرف داروهایی که باعث بزرگ شدن سینه شده اند را قطع کرده یا به درمان بیماری های زمینه ای سیستماتیک بپردازیم که باعث ایجاد این بدشکلی در سینه ها شده اند .

بهترین جراح درمان ژنیکوماستی مردان

جراحی کوچک کردن سینه مردان آمیزه ای از علم و هنر است بنابراین انتخاب بهترین جراح پلاستیک که سال ها تجربه در این زمینه داشته باشد امری الزامی است. بسیاری از آقایان به واسطه یک انتخاب موفقیت آمیز در این فاز توانسته اند فیگور مردانه در ناحیه قفسه سینه خود را بازیابی کنند.

آیا ژنیکوماستی باعث بروز سرطان می شود؟

بزرگی سینه آقایان و سرطان دو مقوله جدا از هم هستند ولی هر دو باعث افزایش سطح استروژن در خون می شوند. البته، اگر فردی دچار ژنیکوماستی شده باشد، احتمال تشخیص سرطان در او دو برابر خواهد شد.

هر چند این یک علامت هشدار دهنده به نظر می رسد ولی باید به خاطر داشته باشید که سرطان سینه در مردان بسیار به ندرت اتفاق می افتد و حتی در صورت تشخیص، نرخ زنده ماندن در آن برای یک دوره پنج ساله، 85% است. ولی با توجه به اشتراکات بین این دو، ضروری است که در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر عادی در سینه ها حتماً برای پیگیری علت، به متخصص مراجعه کنید.

عوارض ژنیکوماستی چیست؟

به طور کلی، جراحی برای کوچک کردن سینه آقایان بسیار بی خطر است و بیشتر بیماران دوره ریکاوری همواری را سپری می کنند. البته، کبودی و ورم عوارضی هستند که بدون شک به دلیل تهاجمی بودن ماهیت جراحی، اتفاق خواهند افتاد و در مدت زمان کوتاهی فروکش خواهند کرد. در خصوص عوارضی از قبیل متقارن نبودن سینه ها، افتادگی پوست نوک سینه، ایجاد اسکار قابل مشاهده و بی حسی ناحیه درمان، باید بگوییم که انتخاب یک جراح خود لازمه جلوگیری از بروز این عوارض می باشد. به همین دلیل لازم است در فاز انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی در تهران ، نهایت دقت خود را به کار ببندید.

بهترین جراح پلاستیک - دکتر روانفر

دکتر پریا روانفر

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها